Bu da geçecek

25 Temmuz 2023 • Aysu Erdoğdu Miskbay

İlk dördünden 1 Ağustos’taki dolunaya kadar, bu haftanın kartı Kader Çarkı

Kader Çarkı’nın atası, bütünlüğü anlatan mitik çember Güneş Çarkı’dır. Antik kültürler yıllarca bu çarkı kozmik bütünü zamana bölmek için kullanmışlardır: dört mevsim, ayın döngüleri, elementler, 12 burç… Mitik çark bize hayatın döngülerden oluştuğunu hatırlatır: doğumlar, ölümler ve yeniden doğumlar; inişler çıkışlar ve çoğu bizim kontrolümüzde olmayan pek çok şey.

Sanatçının Yolu kitabının yazarı Julia Cameron’un, yaratıcılığımızı yeniden keşfederken kullanmamızı önerdiği iki güzel araç var: sabah sayfaları ve sanatçı buluşması. “Sanatçı buluşması, yaratıcı bilincinizi, iç sanatçınızı beslemek için ayrılmış, örneğin haftada iki saatlik bir zaman dilimidir.” diyor Julia Cameron ve bu buluşmalarla kendimizi anlayışa ve ilhama açtığımızdan bahsediyor. “Önceden planladığınız ve tüm burnunu sokanlara karşı savunduğunuz kısa süreli bir gezinti, bir oyun buluşması.” 

17 yaşımdayken ilk kez tek başıma yurtdışında 5-6 haftalık bir programa katılmıştım, yaz dil okuluna. Colchester adlı Londra’ya bir saat uzaklıkta bir şehirde yaşadım, evinin birkaç odasını aynı dil okuluna giden öğrencilere kiralayan İngiltereli bir aileyle. Geçtiğimiz hafta sanatçı buluşması için bahçede salata ve kısırla kendi kendime piknik yapınca, farklı bir kültürü ve dili öğrenirken yorulduğumda, sıklıkla salata ve humusla kendi kendime piknik yapmam geldi. Yıllar önce yine yaz vakti…

Kader Çarkı bizi bu hafta içimizdeki ve dışımızdaki mevsimlerin farkına varmaya davet ediyor. Türkiye’de hem yüksek sıcaklık hem sağanak uyarıları yapılırken, bu havalarla uyumlu nasıl bir sanatçı buluşması yapabiliriz? Çoğu şeyi kontrol edemediğimiz gerçeğiyle birlikte, kendi yolumuzda kararlı adımlarla nasıl ilerleyebiliriz?

Her ne olursa olsun, iyi ya da kötü, Kader Çarkı’nın hatırlatmaları cebimizde dursun: “Bu da geçecek.”

🃏 Trioni della Luna Tarot

📗 Tarot, The Library of Esoterica

0 0 oy
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için değerli, lütfen yorum yapın.x