Dişil Bilgeliği
Uyandırma

“Örtülü bilginin, hakikatin önünde bekliyorum. İlk bakışta onu koruduğumu sanabilirsiniz fakat ben ehil olmayanları hakikatten koruyorum. Herkes oraya girmeye çalışıyor. Nice eğitimler, kitaplar, denklemlerle uğraşıyorlar. Sezgilerini dinleseler, ikilikten geçseler gitmek istedikleri yerin, geldikleri yer olduğunu anlayacaklar. Ancak zamanı geldiğinde hatırlayacaklar. Bekliyorum.”

Yüksek Rahibe
Ezoterik Tarot, Tuğba Erşen

Bu kadınlara özel iki farklı erginlenme ritüeli içeren günübirlik bir buluşmadır.

Çember, Tarot, sanat ve doğadan güç alarak, özümüzü ve bilgeliğimizi yeniden hatırlamak niyetiyle, Aşk'la

Doğa bizi, dişil bilgeliğe yeniden kaynak olacak kadınları çağırıyor. 

Yeniayda, Tarot’ta yer alan iki anneyi, Yüksek Rahibe ve İmparatoriçe’yi yakından tanıyacağımız bu çalışma, iki farklı erginlenme ritüeliyle, Regl Bilgeliğini Uyandırma ve Rahim İnisiyasyonu ile, kadınların bilge ve yaratıcı özlerine uyanmalarına destek olmak için düşlendi ve tasarlandı.

Gelin 26 Kasım’da 13:00-19:00 arasında Ankara’da, Ümitköy’de, Denizkızı Sanat’ta, birlik’te özümüzü ve dişil bilgeliğimizi hatırlayalım.

Tüm kadınlar davetlimizdir.

"Yaşlı olan, Bilen, içimizdedir. Kadınların en derin ruh-psişesinde, kadim ve canlı Vahşi Benlikte serpilip gelişir. Yuvası öyle bir yerdir ki, zamanla orada kadınların tini ile kurtların tini karşılaşır, zihin ile içgüdüler karışır; orada bir kadının derin hayatı, dünyevi hayatının sermayesidir. Ben ile Sen'in öpüştüğü noktadır; bütün tinselliğiyle kadınların kurtlarla birlikte koştuğu yerdir."
Clarissa Pinkola Estés
Kurtlarla Koşan Kadınlar

Azize ile Regl Bilgeliğini Uyandırma

Yüksek Rahibe veya Azize, mitolojideki adlarıyla Sofya, İsis ve Meryem, sezgileri, rüyaları ve işaretleri izleyerek sessiz bilendir. Karanlığın içinde rahatı ararken, gizli saklı yerlerden gelen mesajları toplar. Bize hayatın gizemi ile, herhangi bir cevap talep etmeden durabilmeyi öğretir.

İçgörülerimize güvenmeyi içselleştirmek adına buluşmamızın ilk kısmında birlikte regl döngüsünün 4 aşamasından geçeceğiz. Yavaşlayacak ve Azize’nin temsil ettiği bilgeliğin zaman aldığını hatırlayacağız.

Regl Bilgeliğini Uyandırma çemberi ilk kez 2019 yılında Aysu Erdoğdu Miskbay ve Derya Albayrak tarafından Onun Kanı Altın adlı kitaptan esinlenerek yaratıldı. 2020 yılında iki kez daha açıldıktan sonra Rahim-Kalp Yolu‘nda Azize ile buluştu.

İmparatoriçe ile Munay-ki Rahim Ritüeli

İmparatoriçe doğal yaratımı ve büyümeyi besleme yeteneği ile hepimizin içindeki dişil tarafa seslenir. Toprak Ana, Doğa Ana adlarıyla da anılır. Gittiği her yere uyum getirir.

İmparatoriçe ile yaratıcılığımıza teslim olmak için 5 duyumuzu açarak ağaçları, kuşları ve böcekleri dinleyecek ve rahim bilgeliğini hatırlayacağız.

Aysu, rahim inisiyasyonunu 2019 yazında Paz Kathrina’dan aldı. Ardından bir sene boyunca yeniaylarda tekrar etti:

“Rahmim korkuyu veya acıyı tutmak için bir yer değil.

Rahmim yaratmak ve hayatı doğurmak için bir yer.”

Cadıların Bilgelik Yolu, Sesli Tarot ve Yetiş ya Eros gibi doğumuna aracılık ettiği yaratımlarda bu ritüelin de desteği olduğuna inanıyor.

Armağanlaşma

Bu çalışma karşılığında belirlediğimiz sabit bir ücret yok. Birlikte geçireceğimiz günün sonunda, memnuniyetiniz ve bütçeniz doğrultusunda sizi dengede hissettirecek karşılıkları bize iletmeniz için alan açacağız. Bu süreci kolaylaştırmak için katılımcılara önerilen bir aralık sunacağız ve bir kısmını kesin kayıt için bize iletmenizi rica edeceğiz. Bununla birlikte önerdiğimiz aralık bağlayıcı değil, sadece yol gösterici ve fikir verici. Buna dair detaylı açıklamayı başvuranlarla paylaşacağız.

Rehber: Aysu Erdoğdu Miskbay

Merhaba, ben Aysu. Kendimi bildim bileli çok güler, çok ağlar, yazar, çizer, şarkı söyler, dans eder, hayal kurar, bol bol hayatın karşıma çıkardıkları ile oynarım.

Hala faydasını görüp şükrettiğim eğitimler, Hacettepe Çocuk Korosu ve müzikle başladı. ODTÜ’de elektrik-elektronik mühendisliği, dalış ve çeviri, Vlerick Yönetim Okulu’nda genel yönetim ve girişimcilik eğitimlerinin üzerine beden müziği, masal anlatıcılığı ve yaratıcı yazarlık eğitimleri aldım. Eşya Kütüphanesi ve Anadolu Jam ile başlayan armağanla yaşam, çember, şiddetsiz iletişim ve topluluk oluşturma tecrübelerim, The Way of Council (Çemberin Yolu), Guerreiros Sem Armas (Silahsız Savaşçılar), Kadınlar Şifadır ve İçsel Doğum eğitim ve pratikleri ile devam etti.

Lise yıllarında “Şeytan’dan korkup” bir kenara bıraktığım Tarot’la yolum, yıllar sonra Madrid’de tesadüfen yeniden kesişti. Yedi aylık Latin Amerika seyahatinde yoldaşlarımdan biri Vahşi Bilinmeyen Tarot destesi oldu. Bugünlerde topluluklara kolaylaştırıcılık, Sesli Tarot ve Yetiş ya Eros! podcastlerini hazırlayıp sunarak; gözlerimi, kulaklarımı, aklımı ve kalbimi her gün yeniden açarak; kendimi, doğayı ve toplumu keşfim sürmekte.

Çemberde en fazla 9 kişi olacağız. Çember deneyimi ve yaş konusunda çeşitliliği gözeterek başvuruları değerlendireceğiz.

Tüm kadınlar davetlidir. Çemberler ile ilgili detaylı bilgiye Aysu’nun websitesinden veya Kadınlar Şifadır platformundan erişebilirsiniz.

Bütünün hayrına olsun!

Tarot görselleri, Wren McMurdo Brignac tarafından yaratılmış Dark Days Tarot (Kara Günler Tarotu) ve Vanessa Decort tarafından yaratılmış Sun and Moon Tarot (Güneş ve Ay Tarotu) destelerine aittir. Kart açıklamalarında Elizabeth Haidle’nin Tarot for All Ages (Her Yaş için Tarot) destesinden yararlanılmıştır.