Kakao ile
Dişil Bilgeliği
Uyandırma

“Örtülü bilginin, hakikatin önünde bekliyorum. İlk bakışta onu koruduğumu sanabilirsiniz fakat ben ehil olmayanları hakikatten koruyorum. Herkes oraya girmeye çalışıyor. Nice eğitimler, kitaplar, denklemlerle uğraşıyorlar. Sezgilerini dinleseler, ikilikten geçseler gitmek istedikleri yerin, geldikleri yer olduğunu anlayacaklar. Ancak zamanı geldiğinde hatırlayacaklar. Bekliyorum.”

Yüksek Rahibe
Ezoterik Tarot, Tuğba Erşen

Bu, çember, Tarot, sanat ve kakaodan güç alarak,
özümüzü ve bilgeliğimizi yeniden hatırlamak niyetiyle, Aşk'la sunulan bir erginlenme ritüelidir.

Doğa bizi, dişil bilgeliğe yeniden kaynak olacakları çağırıyor. 

Yeniayda, Tarot’ta yer alan iki anneyi, Yüksek Rahibe ve İmparatoriçe’yi yakından tanıyacağımız bu çalışma,  katılanların bilge ve yaratıcı özlerine uyanmalarına destek olmak için düşlendi ve tasarlandı.

Gelin 15 Eylül’de, ayın en karanlık gecesinde 20:00-22:30 arasında Ankara’da Denizkızı Sanat’ta buluşarak, birlik’te özümüzü ve dişil bilgeliğimizi hatırlayalım.

"Yaşlı olan, Bilen, içimizdedir. Kadınların en derin ruh-psişesinde, kadim ve canlı Vahşi Benlikte serpilip gelişir. Yuvası öyle bir yerdir ki, zamanla orada kadınların tini ile kurtların tini karşılaşır, zihin ile içgüdüler karışır; orada bir kadının derin hayatı, dünyevi hayatının sermayesidir. Ben ile Sen'in öpüştüğü noktadır; bütün tinselliğiyle kadınların kurtlarla birlikte koştuğu yerdir."
Clarissa Pinkola Estés
Kurtlarla Koşan Kadınlar

Azize ve İmparatoriçe'nin rehberliğiyle

Yüksek Rahibe veya Azize, mitolojideki adlarıyla Sofya, İsis ve Meryem, sezgileri, rüyaları ve işaretleri izleyerek sessiz bilendir. Karanlığın içinde rahatı ararken, gizli saklı yerlerden gelen mesajları toplar. Bize hayatın gizemi ile, herhangi bir cevap talep etmeden durabilmeyi öğretir.

İçgörülerimize güvenmeyi içselleştirmek adına buluşmamızda regl döngüsünün 4 aşamasından geçeceğiz. Yavaşlayacak ve Azize’nin temsil ettiği bilgeliğin zaman aldığını hatırlayacağız.

İmparatoriçe doğal yaratımı ve büyümeyi besleme yeteneği ile hepimizin içindeki dişil tarafa seslenir. Toprak Ana, Doğa Ana adlarıyla da anılır. Gittiği her yere uyum getirir. İmparatoriçe ile yaratıcılığımıza teslim olmak için kakaodan destek alacağız.

Bu ritüel ilk kez 2019 yılında Aysu Erdoğdu Miskbay ve Derya Albayrak tarafından Onun Kanı Altın adlı kitaptan esinlenerek yaratıldı. Bugüne dek 7 kez yanyana, 4 kez online gerçekleştirilen ritüelin bu 12. tekrarlanışı olacak.

Mama Cacao'nun rehberliğiyle

Mama Cacao, toprak annenin güzel kızı.

Kakao, kendi toprağının bilgeliğini bizim toprağımıza katarak bize toprağın, toprağımızın veçhelerini hatırlatır. Senin için ‘toprak’ ne ifade ediyor? Senin toprağın nasıl? Neye ihtiyacı var?

Bu sefer çembere dişil bilgeliği hatırlama niyetiyle oturacağız. Kakaodan, bu niyetimizde ihtiyacımız olanı göstermesi için rehberlik isteyeceğiz. Yolda hiçbir zaman yalnız ve terk edilmiş olmadık. Muhakkak ki ışık atalarımızın bize bir nasihati vardır. Gelin, onların sözlerine birlikte kulak verelim.

"Bir şifacı kadın elindeki kupayı Amazon Nehri’ne daldırdığı zaman, ‘Ah, artık bu su benim’ diye düşünmez. ‘Artık Amazon benim içimde akıyor’ der."
Alberto Villoldo
Şaman, Şifacı, Bilge

Armağanlaşma

Bu çalışma karşılığında, hem kullandığımız mekanı ve rehberleri desteklemek, hem de seremoniyel kakao masrafımızı bölüşmek için önerdiğimiz aralık 500-1000 TL arasında bir armağan. Kesin kayıt için 250 TL’yi seremoni öncesinde bize iletmenizi rica edeceğiz. Birlikte geçireceğimiz sürecin sonunda, memnuniyetiniz ve bütçeniz doğrultusunda sizi dengede hissettirecek karşılıkları bize iletmeniz için alan açacağız.

Rehberler

Aysu Erdoğdu Miskbay

Merhaba, ben Aysu. Kendimi bildim bileli yazar, çizer, şarkı söyler, dans eder, hayal kurar, hayatın karşıma çıkardıkları ile bol bol oynarım.

Eşya Kütüphanesi ve Anadolu Jam ile başlayan armağan ekonomisi, çember, şiddetsiz iletişim ve topluluk oluşturma tecrübelerim; The Way of Council (Çemberin Yolu), Guerreiros Sem Armas (Silahsız Savaşçılar), Kadınlar Şifadır, İçsel Doğum ve ISTA eğitim ve pratikleri ile devam etti.

Lise yıllarında Şeytan’dan ve Ölüm’den korkup bir kenara bıraktığım Tarot’la yolum, yıllar sonra Madrid’de tesadüfen yeniden kesişti. Bugünlerde topluluklara kolaylaştırıcılık, Sesli Tarot ve Yetiş ya Eros! podcastlerini hazırlayıp sunarak; mümkün olduğunca gözlerimi, kulaklarımı, aklımı ve kalbimi her gün yeniden açarak; kendimi, doğayı ve toplumu keşfim sürmekte. Ancak kendimle olan derin bağı gözeterek doğayla ve diğerleriyle dengede, sağlıklı ve sevgi dolu bir ilişki kurabildiğimi keşfettiğimden beri başka türlü bir Aşk’la yazıyor, çiziyor, şakıyor ve hayatla dans ediyorum.

Cacaoista Zeynep

Merhabalar, ben Zeynep. Kendimi sana anlatmak için yolculuğuma şöyle bir baktığımda beni yola çıkaran ve yolda tutan iki ânımı net bir şekilde hatırlıyorum. Birincisi, yoğun bir şekilde çalıştığım bir akşamda başımı sudan çıkarır gibi kaldırıp, ciğerlerime dolan nefesle “bunun ötesi olmalı, hayat bundan ibaret olmamalı” dediğim bir andı. İkincisi ise bir kriz anında “benden alınamayacak, bende olan yani ‘ben’ olan bir şey olmalı” dediğim ve onun peşine düşme cesaretini hissettiğim bir akşamdı. Bunlar bir anlık, geçici farkındalıklardan ziyade içimde çok güçlü hissettiğim çağrılardı. Bugün baktığımda iyi ki onları dinlemiş, peşlerine ve aslında özümün peşine düşmüşüm diyorum.

Yolda birçok çalışma ve disiplinin içinden geçtim. Kakao ile ise yolum 2019 yılında kesişti. Aramızdaki ilişkiyi ilk görüşte aşk olarak tanımlayabilirim. Bu aşk ile kakaonun, kökeni Maya’lara dayanan bir rehberlik ve şifa yöntemi olduğunu, fiziksel faydalarının yanında ruhsal anlamda nasıl bir rehberlik sunduğunu, kalple çalıştığını ve üzerimizdeki blokajları nasıl yumuşaklıkla çözdüğünü öğrenmiş ve deneyimlemiş oldum. Sonrasında şamanik şifa konusunda derinleşmeye devam ettim. Kakao ustam olan Kübra Saatçioğlu’nun tuttuğu Yaşam Çemberi© alanının ardından Felis Kohen’in kurduğu Urban Shamans Academy’de tıp çemberi ve kılavuzluk alanlarında yoğruldum, yoğruluyorum. Şamanik şifa seansları ve Munay-ki atölyeleri veriyor; yaşam çemberlerinde kılavuzluk yapıyorum.

Çemberde rehberler dahil en az 7, en fazla 12 kişi olacağız. Çember deneyimi ve yaş konusunda çeşitliliği gözeterek başvuruları değerlendireceğiz.

Çemberler ile ilgili detaylı bilgiye Aysu’nun websitesinden veya Kadınlar Şifadır platformundan erişebilirsiniz.

Bütünün hayrına olsun!

Tarot görselleri, Wren McMurdo Brignac tarafından yaratılmış Dark Days Tarot (Kara Günler Tarotu) ve Vanessa Decort tarafından yaratılmış Sun and Moon Tarot (Güneş ve Ay Tarotu) destelerine aittir. Mama Cacao görseli Wayra‘ya aittir.