Yola revan ol

2 Ağustos 2023 • Aysu Erdoğdu Miskbay

Dolunaydan son dördüne kadar, bu haftanın kartı Araba, klasik Tarot destelerindeki adıyla Savaş Arabası, Cadıların Bilgeliği Tarot destesindeki adıyla Yolculuk.

İlk kez yirmilerimin sonuna doğru, 2011’de tek başıma seyahat etmeye başladım. İçine doğduğum ailemde, annemde ya da babamda, tek başına yol almaya dair pek bir fikir ya da eylem görmemiş biri olarak ilk adımı, biraz zorunda kalarak, biraz da içgüdüsel atabilmiştim. İki ayrı kişiyle aşkın içinde kaybolmuşken, sırt çantasıyla seyahat ederek yeniden yavaşlamayı, yakın ilişkide olduğum herhangi biriyle olmadan, kendimi ve benden öte dünyayı hatırlamayı dilemiş; denize, ilk büyük aşkıma dönmüştüm.

Yanlış hatırlamıyorsam Fransa’da Nice’den başlayıp Cannes, Marsilya, Aix-en-Provence’i gezip Lyon üzerinden Paris’e geçmiştim. Bonjour, merci, l’addition s’il vous plaît ve parles-tu anglais dışında Fransızca hiçbir şey bilmeden keyifle gezdim. Bu “büyülü” kelimeleri insanların yüzüne gözüne bakarak dile getirmek yol bulmam için yetti arttı. Ne zaman ihtiyacım olsa en az biri, canla başla yol gösterdi; benim anlayabildiğim bir dilde konuşmasa da anladım, anlaştık.

Èze ile de o yolculukta tanıştım. Bir minik tepeye kurulmuş, taştan evler ve yollarla bezeli, bir yanda yeşilliği bir yanda maviliği izleyerek yürüye yürüye bir kaktüs bahçesine çıktığınız küçük, şirin bir köy Èze. On yıl öncesine göre seyahat etme şansımız azalmış olsa da, bir şekilde yolu güney Fransa’ya düşen herkese aşkla tavsiye ederim bu güzelim köyü.

O yolculukta anladım ki şaşar beşer halimle bir derdim varsa, deniz de yollar da bana büyük şifa… ve o gün bugündür kendi kendime seyahatin yerine kim olursa olsun bir başkasıyla seyahati koymam, koyamam.

Tarot destesinde Aşıklar kartından sonra gelen “Araba” da bize yola çıkma cesaretini hatırlatır. İster tek başına, ister birileri ile birlikte, ancak her dem kendine, birliğe doğru. Masal anlatıcısı Nazlı hocamın (Çevik Azazi) severek çokça kullandığı gibi, hedefini kalbinde taşıyarak ancak yolun ne getireceğini bilmeden “yola revan ol” der bize Araba.

Ezoterik Tarot kitabının yazarı Tuğba Erşen, Tarot destesindeki en önemli kartlardan birinin Araba olduğunu söylüyor. “Yolda ilerlemek için gereken niyeti ve gücü gösterir… dualiteye hükmeden kişi ayrılığı yok ederek, yani farklı yönlere giden atları kontrol ederek kendi hükümdarlığının kralı olmaktadır. Bu krallık bir olmaya giden yolda, kendi birlik bilincini de yaratmaktır.”

Nişanyan sözlüğe göre, revan, Farsça “akan, giden” anlamlarına gelen ravān sözcüğünden geliyormuş. Bu haftanın kartıyla beraber, kendi yolumuzda su gibi akıp, dönüp dolaşıp yine yuvaya, kendimize varmamızı dilerim.

🃏 The Witches’ Wisdom Tarot, Danielle Barlow

0 0 oy
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için değerli, lütfen yorum yapın.x