Aşk'a gel

yola koyul

“Bir yol varsa hakikate varan,
bir yolcu lazım kendini arayan;
Bir hancı varsa yolcular ağırlayan,
bir “Aşk” lazım yola koyduran…”

Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî

Bu kadınlara özel bir erginlenme yolculuğudur.

10-12 Haziran'da Ankara'da, çember, Tarot, sanat ve doğadan güç alarak, bizi yola koyduran Aşk'ı hatırlamak için açılmış bir yoldur.

“Niyetimiz sanatla oynayarak, kendimizle ve birbirimizle daha derin bağlar kurduğumuz güvenli alanlar inşa etmek.” diyerek 2020 yılında Rahim-Kalp Yolu’nu, 2021’de Cadıların Bilgelik Yolu’nu açtık ve sorduk:
Tarot kartları, arketipler ve kahramanın yolculuğu, müzikten sinemaya, kişisel gelişimden reklamcılığa, bugüne kadar dünyanın pek çok yerinde, pek çok kişi ve kurum tarafından kullanıldı. Peki kadın kahramanın yolculuğu bugünlerde nasıl gidiyor? Yolda ayağımıza takılan yerler var mı? Ya da çok sevip sıkıca tutup bırakmadığımız arketipler, roller, görevler? Kadın olmamızın yolculuğumuza etkisi ve katkısı ne?

Bu 2,5 günlük yolculuk, bir senelik bir yola söz veremeyen, ancak bizimle birlik’te, Tarot’la, çemberde kahramanın yolculuğunu çalışmak isteyenler için düş’lendi ve tasarlandı.

Her birimiz kendi hayatımızın kahramanı olarak yolculuğumuza devam ederken, gelin 10-12 Haziran’da Ankara’da, Ümitköy’de, Denizkızı Sanat’ta, birlik’te mola verip, Aşk’a gelelim!

Yola koyulmak için içsel güçlerini ve Aşk’ı hatırlamak veya yola devam ederken ateşini harlamak isteyen herkesi bekliyoruz.

Derin Bağ Kurma

Kahramanın yolculuğundaki adımlar, Tarot’un 22 majör arkanası ile temsil edilir. Bu adımları takip ederek kolektif bilinçdışına bağlanabiliriz. Arketipler üzerinde derinleşerek, düşünce ve davranışlarımızın altında yatan olguların sebeplerini görmeye başlayabiliriz. Böylece arketipler dünyası kendimizi tanımamıza vesile olur.

Bilinmeyenle Hemhal Olma

Arketiplerin hem aydınlık hem de karanlık tarafları vardır. Özellikle arketiplerin karanlık tarafları ile karşılaşmak, farkında olmadığımız, unuttuğumuz, bastırdığımız, gölgede bıraktığımız parçalarımızı görünür kılabilir. Onlarla karşılaşıp tanıma ve bütünleşme hali, kaybettiğimiz hayat enerjimizi geri kazanmamıza yardımcı olabilir.

Spiritüel Büyüme

Her bir arketipin kendine özgü armağanları vardır. Arketiplerle derinleşirken, bu armağanlara her birimizin erişimi olduğunu hatırlamak, bize ummadığımız bir çözüm ve rehberlik sunabilir. Henüz farkına varmadığımız ya da su yüzüne çıkarmaktan çekindiğimiz güçlerimiz, yavaş yavaş görünür ve duyulur olabilir.

"Kadınların özgürleşmesi sadece korku ve kontrol odaklı dışsal yapıların dönüşmesiyle mümkün olmaz; bunların içimizdeki karşılıklarını, yansımalarını, tohumlarını da bulup temizlememiz gerekir. Mağrur bir öfke dışarıda değişime yakıt olabilse de, içeride, derimizin kıvrımlarında ve bedenimizin karanlık boşluklarında saklanan sinsi gölgelerden özgürleşmemizi ancak sabırla, tevazuyla ve şefkatle yapılacak bir iç gözlem ve tahkikat mümkün kılar."
Filiz Telek
Kadınlar Şifadır

Yol Haritası

Tarot kartlarının bize sunduğu haritayı takip ederek, yedi arketipte derinleşecek, kendimizi ve birbirimizi daha yakından tanıyacağız. Yedi ayrı oturumda teker teker arketiplere odaklanarak, hayatımızda nasıl rol oynadıklarını fark etme şansımız olacak.

Yolculuğumuz, cuma akşamı 0 Abdal ve açılış çemberi ile başlayacak, hem “Kahraman”ı tanıyacak, hem de (yeniden) tanışacağız.

Cumartesi sabahı I Büyücü ile “Göksel Baba”mızı hatırlayacak, öğleden sonra II Yüksek Rahibe ve III İmparatoriçe ile dişil yanımıza kulak vereceğiz.

Pazar sabahı IV İmparator‘u da tamamlayınca, göksel ve dünyevi ana-babalarımızın hepsini ve bize armağanlarını hatırlamış olacağız. Pazar öğleden sonra, V Aziz ile rehberlerimizi anıp, VI Aşıklar ve kapanış çemberi ile son durağımıza varacağız.

Çembere Dair

Rahim-Kalp Yolu ve Cadıların Bilgelik Yolu’ndan ilhamla, her bir arketip çemberinde şunlar olacak:

Bu yolculuğa çıkmak için Tarot bilgisi ya da tanışıklığı şart değil. Tam şu anda Tarot’la ilk kez karşılaşmış olabilirsiniz. Kutlu olsun!

Oynarken kullanacağımız kağıt, kalem, boya, kil, hamur, herhangi bir çalgı vb. materyal ve ihtiyaç listesi, buluşmamız öncesinde, e-posta ile katılımcılara iletilecek.

Çemberde rehberler dahil en fazla 16 kişi olacağız. Özel ve acil durumlar haricinde, katılımcıların sabır ve güvenle her oturumda varlığını sunmalarını bekliyoruz.

Çember deneyimi olsun veya olmasın, tüm kadınlar davetlidir. Çemberler ile ilgili detaylı bilgiye Aysu’nun websitesinden veya Kadınlar Şifadır platformundan erişebilirsiniz.

Rehberler

Aysu Erdoğdu Miskbay

Merhaba, ben Aysu. Kendimi bildim bileli çok güler, çok ağlar, yazar, çizer, şarkı söyler, dans eder, hayal kurar, bol bol hayatın karşıma çıkardıkları ile oynarım.

Hala faydasını görüp şükrettiğim eğitimler, Hacettepe Çocuk Korosu ve müzikle başladı. ODTÜ’de elektrik-elektronik mühendisliği, dalış ve çeviri, Vlerick Yönetim Okulu’nda genel yönetim ve girişimcilik eğitimlerinin üzerine beden müziği, masal anlatıcılığı ve yaratıcı yazarlık eğitimleri aldım. Eşya Kütüphanesi ve Anadolu Jam ile başlayan armağanla yaşam, çember, şiddetsiz iletişim ve topluluk oluşturma tecrübelerim, The Way of Council (Çemberin Yolu), Guerreiros Sem Armas (Silahsız Savaşçılar), Kadınlar Şifadır ve İçsel Doğum eğitim ve pratikleri ile devam etti.

Lise yıllarında “Şeytan’dan korkup” bir kenara bıraktığım Tarot’la yolum, yıllar sonra Madrid’de tesadüfen yeniden kesişti. Yedi aylık Latin Amerika seyahatinde yoldaşlarımdan biri Vahşi Bilinmeyen Tarot destesi oldu. Bugünlerde topluluklara kolaylaştırıcılık, tılsımlı yolculuklara rehberlik yaparak, Sesli Tarot podcastini hazırlayıp sunarak; gözlerimi, kulaklarımı, aklımı ve kalbimi her gün yeniden açarak; kendimi, doğayı ve toplumu keşfim sürmekte.

Ayşegül Yaren Köse

Merhaba, ben Yaren.  GSÜ’de Sinema bölümünden mezun olup permakültür öğrenmenin peşinden giderken inziva merkezleri ve topluluklarda uzun vakitler geçirdim. Bu dönemde katılımcı liderlik süreçleri ile de tanıştım. European Graduate School’da İfadesel Sanat Terapisi yüksek lisans eğitimimi tamamlamaya bir tez kala Şiddetsiz İletişim yolcusu oldum. Kendi özgürleşme yolculuğumun tüm varlıkların özgürleşmesi ile kökten bağlı olduğunu bilerek ve kendi kapasitemi bu özgürleşmeye hizmet edecek şekilde şekillendirerek yürümekteyim.

İfadesel sanat, bilinçli farkındalık, Organic Intelligence protokolü, Şiddetsiz İletişim ve Çember en sık beslendiğim kaynaklar.

Erken başvuranlar öncelikli değerlendirilecek.
Deneyim ve yaş açısından çemberde çeşitlilik gözetilecek.
Başvurular için son gün 6 Haziran pazartesi.

Yolumuz açık olsun!

Tarot görselleri, Wren McMurdo Brignac tarafından yaratılmış Dark Days Tarot (Kara Günler Tarotu) ve Mother Tarot (Anne Tarot) destelerine aittir.