Aşk'a gel

Cadıların Bilgelik Yolu – 1. Seviye

“Bir yol varsa hakikate varan,
bir yolcu lazım kendini arayan;
Bir hancı varsa yolcular ağırlayan,
bir “Aşk” lazım yola koyduran…”

Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî

Bu kadınlara özel bir erginlenme yolculuğudur.

5-8 Ekim arasında Avanos'ta, Koan Akademi'de, çember, Tarot, sanat ve doğadan güç alarak,
bizi yola koyduran Aşk'ı hatırlamak için
açılmış bir yoldur.

“Niyetimiz sanatla oynayarak, kendimizle ve birbirimizle daha derin bağlar kurduğumuz güvenli alanlar inşa etmek.” diyerek 2020 yılında Rahim-Kalp Yolu’nu, 2021’de Cadıların Bilgelik Yolu’nu açtık ve sorduk:
Tarot kartları, arketipler ve kahramanın yolculuğu, müzikten sinemaya, kişisel gelişimden reklamcılığa, bugüne kadar dünyanın pek çok yerinde, pek çok kişi ve kurum tarafından kullanıldı. Peki kadın kahramanın yolculuğu bugünlerde nasıl gidiyor? Yolda ayağımıza takılan yerler var mı? Ya da çok sevip sıkıca tutup bırakmadığımız arketipler, roller, görevler? Kadın olmamızın yolculuğumuza etkisi ve katkısı ne?

Bu 4 günlük yolculuk, bizimle birlik’te, Tarot’la, çemberde kahramanın yolculuğunu çalışmak isteyenler için düşlendi ve tasarlandı.

Her birimiz kendi hayatımızın kahramanı olarak yolculuğumuza devam ederken, gelin 5-8 Ekim’de Avanos’da, Koan Akademi’de, birlikte mola verip, Aşk’a gelelim!

Yola koyulmak için içsel güçlerini ve Aşk’ı hatırlamak veya yola devam ederken ateşini harlamak isteyen herkesi bekliyoruz.

Derin Bağ Kurma

Kahramanın yolculuğundaki adımlar, Tarot’un 22 majör arkanası ile temsil edilir. Bu adımları takip ederek kolektif bilinçdışına bağlanabiliriz. Arketipler üzerinde derinleşerek, düşünce ve davranışlarımızın altında yatan olguların sebeplerini görmeye başlayabiliriz. Böylece arketipler dünyası kendimizi tanımamıza vesile olur.

Bilinmeyenle Hemhal Olma

Arketiplerin hem aydınlık hem de karanlık tarafları vardır. Özellikle arketiplerin karanlık tarafları ile karşılaşmak, farkında olmadığımız, unuttuğumuz, bastırdığımız, gölgede bıraktığımız parçalarımızı görünür kılabilir. Onlarla karşılaşıp tanıma ve bütünleşme hali, kaybettiğimiz hayat enerjimizi geri kazanmamıza yardımcı olabilir.

Spiritüel Büyüme

Her bir arketipin kendine özgü armağanları vardır. Arketiplerle derinleşirken, bu armağanlara her birimizin erişimi olduğunu hatırlamak, bize ummadığımız bir çözüm ve rehberlik sunabilir. Henüz farkına varmadığımız ya da su yüzüne çıkarmaktan çekindiğimiz güçlerimiz, yavaş yavaş görünür ve duyulur olabilir.

"Kadınların özgürleşmesi sadece korku ve kontrol odaklı dışsal yapıların dönüşmesiyle mümkün olmaz; bunların içimizdeki karşılıklarını, yansımalarını, tohumlarını da bulup temizlememiz gerekir. Mağrur bir öfke dışarıda değişime yakıt olabilse de, içeride, derimizin kıvrımlarında ve bedenimizin karanlık boşluklarında saklanan sinsi gölgelerden özgürleşmemizi ancak sabırla, tevazuyla ve şefkatle yapılacak bir iç gözlem ve tahkikat mümkün kılar."
Filiz Telek
Kadınlar Şifadır

Yol Haritası

Tarot kartlarının bize sunduğu haritayı takip ederek, 8 arketipte derinleşecek, kendimizi ve birbirimizi daha yakından tanıyacağız. Sekiz ayrı oturumda teker teker arketiplere odaklanarak, hayatımızda nasıl rol oynadıklarını fark etme şansımız olacak.

Yolculuğumuz, perşembe günü 0 Abdal ve açılış çemberi ile başlayacak, hem “Kahraman”ı tanıyacak, hem de (yeniden) tanışacağız.

Cuma günü I Büyücü ile “Göksel Baba”mızı hatırlayacak, öğleden sonra II Yüksek Rahibe ve III İmparatoriçe ile dişil yanımıza kulak vereceğiz.

Cumartesi günü IV İmparator‘u da tamamlayınca, göksel ve dünyevi ana-babalarımızın hepsini ve bize armağanlarını hatırlamış olacağız. V Aziz ile rehberlerimizi anıp, VI Aşıklar ile günü tamamlayacağız.

Son günümüzde VII Araba ve ardından kapanış çemberiyle kaplarımızı Aşk’la ve birbirimizle doldurmuş olarak Avanos’tan ayrılacağız.

Cadıların Bilgelik Yolu’nu 3 sene içinde 3 farklı seviye ile tamamlamayı düşlüyoruz. 2024 için hayalini kurduğumuz “Yeniden Doğum: Cadıların Bilgelik Yolu – 2. Seviye”ye katılım için bu çalışma önkoşuldur.

Armağanlaşma

Koan Akademi’de konaklama: 

1 kişi konaklamada 3 gece: 3.300₺
2 kişi konaklamada 3 gece, kişi başı: 3.000₺
3 kişi konaklamada 3 gece, kişi başı: 2.700₺

Bu ücretlere 3 öğün vejetaryen yemek dahil.

Hem rehberlerin desteğini onurlandırmak, hem de çembere finansal kaynaklara erişimleri farklı olan kadınları dahil etmek için 3 farklı yolcu tipi tanımladık. Herkesten aynı miktar parayı vermesini istemek yerine, armağanlaşarak birbirimizi destekleme halini en baştan merkezimize alıyoruz.

Asil listede yer alırsanız, konaklamanın ve rehberlik hizmetinin yarısını kapsayacak şekilde önödeme rica edeceğiz. Kalan ödemeyi, buluşmamıza kadar yapabilirsiniz.

Haberciler

konaklama + 3000₺

Günbegün bize yeni dünyadan haberler sunan 30 yaşından genç kadınlardır.

Çember tarafından %25 bursla desteklenirler.

Cadıların Bilgelik Yolu’nun ilk seviyesi olan bu buluşmada en fazla 4 haberci olacak.

Cadılar

konaklama + 4000₺

Bu eşiğe geleceğimizi önceden görmüş, duymuş, bilmiş ya da sezmiş kadınlardır. 

Tereddüt etmeden tüm zerafetleri ile adım atar ve çembere mevcudiyetlerini armağan ederler.

Cadıların Bilgelik Yolu’nun ilk seviyesi olan bu buluşmada en fazla 8 cadı olacak.

Tanrıçalar

konaklama + 5000₺

Dünyevi yaşlarından bağımsız, zamanın ve yerin ötesine geçebilen koca karılardır. Daha önce de bilgelik yollarından geçmiş ve evlerine geri dönmeyi başarmışlardır. Hatırlamak ve hatırlatmak için yola çıkarlar.

Çemberi %25 daha fazla ödeme ile desteklerler.

Cadıların Bilgelik Yolu’nun ilk seviyesi olan bu buluşmada en fazla 4 tanrıça olacak.

Eski yolcular size sesleniyor:

"Cüret edin, cesaret edin ve yola çıkın! Kocaman, büyülü bir ormana seyahat edeceksiniz 🍃 Deneyimi tüm hücrelerinizde hissetmek için destek almaktan ve kalbinizi açmaktan geri durmayın."
Zeynep Melisa Coşkun
2022 Cadıların Bilgelik Yolu
"Yola çıkınca yolculuk başlar, dans başlar, bazen yorar bazen enerji verir. Çember bana devam etmeyi, emek vermeyi, desteklenmeyi, kendi sorumluluğumu almayı pratik ettiren bir alan oldu. Teşekkürler sipirmin"
bir katılımcı
2022 Cadıların Bilgelik Yolu
"Kalbinizi açın ve yola çıkın. Pusulan kalbinde sana her daim yol gösterecek ve bu yolda asla yalnız olmayacaksın. Kızkardeşlerin de kendi yollarında yol alacak ve birlikte göreceksiniz güneşi yolun sonunda."
bir katılımcı
2020-2021 Rahim-Kalp Yolu
"Kendini ve hayatını anlamlandırmana, büyümene ve olgunlaşmana destek olabilecek bir yol. Durma dans et!"
bir katılımcı
2020-2021 Rahim-Kalp Yolu

Çembere Dair

Rahim-Kalp Yolu ve Cadıların Bilgelik Yolu’ndan ilhamla, her bir arketip çemberinde şunlar olacak:

Bu yolculuğa çıkmak için Tarot bilgisi ya da tanışıklığı şart değil. Tam şu anda Tarot’la ilk kez karşılaşmış olabilirsiniz. Kutlu olsun!

Çemberde rehberler dahil en fazla 20 kişi olacağız. Özel ve acil durumlar haricinde, katılımcıların sabır ve güvenle her oturumda varlığını sunmalarını bekliyoruz.

Çember deneyimi olsun veya olmasın, tüm kadınlar davetlidir. Çemberler ile ilgili detaylı bilgiye Aysu’nun websitesinden veya Kadınlar Şifadır platformundan erişebilirsiniz.

Rehberler

Aysu Erdoğdu Miskbay

Ana kolaylaştırıcı

Merhaba, ben Aysu. Kendimi bildim bileli çok güler, çok ağlar, yazar, çizer, şarkı söyler, dans eder, hayal kurar, bol bol hayatın karşıma çıkardıkları ile oynarım.

Eşya Kütüphanesi ve Anadolu Jam ile başlayan armağanla yaşam, çember, şiddetsiz iletişim ve topluluk oluşturma tecrübelerim, The Way of Council (Çemberin Yolu), Guerreiros Sem Armas (Silahsız Savaşçılar), Kadınlar Şifadır ve İçsel Doğum eğitim ve pratikleri ile devam etti.

Lise yıllarında “Şeytan’dan korkup” bir kenara bıraktığım Tarot’la yolum, yıllar sonra Madrid’de tesadüfen yeniden kesişti. Yedi aylık Latin Amerika seyahatinde yoldaşlarımdan biri Vahşi Bilinmeyen Tarot destesi oldu. Bugünlerde kolaylaştırıcı ve hikaye anlatıcısı olarak, Sesli Tarot ve Yetiş ya Eros! podcastlerini hazırlayıp sunarak; hizmetim ve kendimi, doğayı ve toplumu keşfim sürmekte.

Derya Albayrak

Baba kolaylaştırıcı

Merhaba, ben de Derya. Bir yeryüzü aşığı, illüstratör, doğa temelli seremoni rehberi, tasarımcı, Council taşıyıcısı ve kolaylaştırıcısı, bahçıvan, aşçı, dansçı ve sevgiliyim.

Sanatla ve ellerimin bilgeliği ile çalışmayı seviyorum. Eski yolların izinde gerçeğin, yakınlığın ve büyümenin hatırlandığı dinleme alanlarını yaratma konusunda tutkuluyum.

Yeni paradigmanın hikâye yaratıcılarına, topluluk temelli projelere, girişimlere, sanatçılara, yazarlara, hayalperestlere, şifacılara, aşıklara, hikâye anlatıcılığı becerilerim, dinleme gücüm ve üretken ellerimle hizmet ediyorum.

Gülce Burcu Ertunç

Baba kolaylaştırıcı

1983 İstanbul doğumluyum, Sosyal Antropoloji mezunuyum. İnsanın hem kültürel hem de içsel yolculuğunu merak eden bu ölümsüz merak peşinde düşbirlikleriyle çalışan, araştıran biriyim. 2012’de beni, “derin dinlemenin” niteliğine ve gücüne uyandıran Anadolu Jam topluluk çemberleri ve Way of Council adabı vesilesiyle kendimle, birbirimizle ve yeryüzüyle ilişkilerimizi araştırıyor, günlük yaşam hikâyelerimizi yaşamın gizemli kulaklarıyla duymaya çalışıyorum. Work That Reconnects ve Şiddetsiz İletişim’in ruhunu yaşatmaya gayret ediyor, son yıllarda katıldığım eğitimler ve Türkiye’deki ortak çalışma grupları ile işbirliğinde bu kaynakların insanlara nüfuz etmeleri için emek veriyorum.

Yeryüzünde sevdiğimiz ve sevebileceğimiz her şeyin kaybının yarattığı yas bir iğne ise, ben de bir iplik olmaya niyetleniyor, acı ve kederi her birimizin biricik rengiyle desenlemeye kalkışıyorum…

Babamın ölümünün getirdiği taze renkler ile şu sıralar kendi yünümü eğiriyorum.

Ayşe Gökçe Bor

Baba kolaylaştırıcı

Ayşe Gökçe Bor, meraklı bir hayat kaşifidir ve sevgi dolu varlığı ve büyük gülümsemesiyle kalpten alanlar tutmaya destek olmaktadır. Öğrenme aşkıyla çok okumuş (mühendislik, etkileşim tasarımı ve çevresel psikoloji), çok gezmiş (yoga, basketbol antrenörlüğü, ilişkiler, bal arıları, doğa, çocuk kitabı çizimleri, mimari ve inşaat, deneyim tasarımı, ukulele ve doğaçlama söz yazarlığı, kolaylaştırıcılık, sosyal girişim, ekoloji) ve nihayetinde tüm bu yolları onu derin bağlantı, yaratıcı ifade ve doğayı birleştiren bir meşe kovuğuna çıkarmıştır.

Bu sıralar hayata hizmetini, bağlantı ve keşif için güvenli alanlar yaratmak, çemberlere oturmak, yaratıcı araç ve süreçler tasarlamak, duyumsal hareket alanları açmak gibi oyunlarla gerçekleştirmektedir. Köklerinin bir kısmını yaymış olduğu İsveç, bildiği ve bilmediği yollardan onu beslemeye devam etmektedir.

Yukarıda bahsedilen her şeydir, ancak hiçbiri de değildir. Dağlarda bir yerlerde yaşadığı evi (ve bu esnada biraz da kendisiyle ve iç çocuğuyla ilişkisini) inşa etmekte, kuşların şarkıları ve meşelerin arasından sızan güneş eşliğinde her güne şükürle uyanmaktadır.

Erken başvuranlar öncelikli değerlendirilecek.
Deneyim ve yaş açısından çemberde çeşitlilik gözetilecek.
Başvurular için son gün 11 eylül pazartesi.

Yolumuz açık olsun!

Cadıların Bilgelik Yolu Haritası Derya Albayrak tarafından çizilmiştir. Avanos fotoğrafı İbrahim İşlertaş‘a aittir. Tarot görselleri, Wren McMurdo Brignac tarafından yaratılmış Dark Days Tarot (Kara Günler Tarotu) destesine ve Danielle Barlow ve Phyllis Curott tarafından yaratılan The Witches’ Wisdom Tarot (Cadıların Bilgelik Tarotu) destesine aittir.