Cadıların Bilgelik Yolu

en aydınlık gecelerde durmak, bakmak, dinlemek ve bildiğimizi hatırlamak için

Bu kadınlara özel bir erginlenme yolculuğudur.

2022 boyunca çember, Tarot, sanat ve doğadan güç alarak kendimizde derinleşmek için açılmış bir yoldur.

Yeniay çemberleri için açtığımız alan doldu. Mevcut ilginizi görerek, yolumuza bir rehber daha kattık ve dolunay çemberlerini açtık. Bu okuduğunuz davet, 2022 boyunca dolunaylarda buluşacak kadınlar içindir.

"Kitaplığımda ya da televizyonumda canlı bir arketip bulamam. Onu ancak kendimde bulabilirim; ortak karanlığın kalbinde yatan bireysellik çekirdeğinde. Ancak birey kalkıp pencereye gidebilir ve perdeleri açıp karanlığa bakabilir. Bazen bunu yapmak için büyük cesaret gerekir. Perdeyi açtığımızda, gecenin içinde ne olduğunu bilemezsiniz. Belki yıldızlar, belki ejderhalar, belki de gizli polis. Belki Tanrı’nın inayeti, belki ölüm korkusu. Hepsi oradadırlar. Hepimiz için."
Ursula K. Le Guin
Kadınlar Rüyalar Ejderhalar

Gözlerimiz geceleri gün ışığında asla göremeyeceğimiz başka renkler görür. Kulaklarımız sessizlikte bir başka duyar. Cadıların Bilgelik Yolu, en aydınlık gecelerde durmak, bakmak, dinlemek ve bildiğimizi hatırlamak için yeniden açılıyor. 

Niyetimiz sanatla oynayarak, kendimizle ve birbirimizle daha derin bağlar kurduğumuz güvenli alanlar inşa etmek.

Tarot kartları, arketipler ve kahramanın yolculuğu, müzikten sinemaya, kişisel gelişimden reklamcılığa, bugüne kadar dünyanın pek çok yerinde tekrar tekrar kullanıldı. Peki kadın kahramanın yolculuğu bugünlerde nasıl gidiyor? Erginlenme yolculuğumuzda ayağımıza takılan yerler var mı? Ya da çok sevip sıkıca tutup bırakmadığımız haller, roller, görevler? Kadın olmamızın yolculuğumuza etkisi ve katkısı ne?

Her birimiz kendi hayatımızın kahramanı olarak yolculuğumuza devam ederken, gelin dolunaylarda birlik’te mola verip, pencerelerimizi açıp içeriyi havalandıralım.

Derin Bağ Kurma

Kahramanın yolculuğundaki adımlar, Tarot’un 22 majör arkanası ile temsil edilir. Bu adımları takip ederek kolektif bilinçdışına bağlanabiliriz. Arketipler üzerinde derinleşerek, düşünce ve davranışlarımızın altında yatan olguların sebeplerini görmeye başlayabiliriz. Böylece arketipler dünyası kendimizi tanımamıza vesile olur.

Bilinmeyenle Hemhal Olma

Arketiplerin hem aydınlık hem de karanlık tarafları vardır. Özellikle arketiplerin karanlık tarafları ile karşılaşmak, farkında olmadığımız, unuttuğumuz, bastırdığımız, gölgede bıraktığımız parçalarımızı görünür kılabilir. Onlarla karşılaşıp tanıma ve bütünleşme hali, kaybettiğimiz hayat enerjimizi geri kazanmamıza yardımcı olabilir.

Spiritüel Büyüme

Her bir arketipin kendine özgü armağanları vardır. Arketiplerle derinleşirken, bu armağanlara her birimizin erişimi olduğunu hatırlamak, bize ummadığımız bir çözüm ve rehberlik sunabilir. Henüz farkına varmadığımız ya da su yüzüne çıkarmaktan çekindiğimiz güçlerimiz, yavaş yavaş görünür ve duyulur olabilir.

Yol Haritası

Tarot kartlarının bize sunduğu haritayı takip ederek, 13 dolunayda buluşacak, kendimizi ve birbirimizi daha yakından tanıyacağız.

Yolculuğumuz 2022’de 17 Ocak’ta 0 Seyyah ve açılış çemberi ile başlayacak, 2023’te 6 Ocak’ta kapanış çemberi ile tamamlanacak. Her dolunayda tek bir arketipe odaklanarak, hayatımızda nasıl rol oynadığını fark etme şansımız olacak.

Cadıların Bilgelik Yolu’na çıkmak için Tarot bilgisi ya da tanışıklığı şart değil. Tam şu anda Tarot’la ilk kez karşılaşmış olabilirsiniz. Kutlu olsun!

"Peki, neden bir noktada her şeyi geride bırakmayı göze alıp yollara düşüyoruz, onca zahmetle bir sorunun peşine takılıyoruz da, sonunda bilmediğimizi kabul edip olana bitene secde ediyoruz? Şart mıydı bunca yol gitmek, bu kadar zahmete katlanmak? Evet, şarttı; erginlenmek bunu gerektiriyor."
Filiz Telek
Kadınlar Şifadır

Araçlar

2021’de tamamlanan Rahim-Kalp Yolu‘ndan ilhamla 2022’de Cadıların Bilgelik Yolu’nu şu araçlarla destekleyeceğiz:

Tüm dolunay buluşmalarını, dolunaya en yakın gecede, TR saatiyle 19:00-22:00 arasında Zoom aracılığıyla gerçekleştireceğiz. Çembere geçmeden önce arketiple ilgili bilgi verecek, ardından masal, şarkı, şiir, veya dualardan güç alarak çemberi açacağız. Çember pratiği (The Way of Council) ile beraber, farklı topluluk araçlarından, meditasyonlardan, oyunlardan ve sanat pratiklerinden de yararlanacağız.

Her yolcunun yeniaylarda, yöntemine birlikte karar vererek bağlanıp halleştiği bir çember eşi olacak.

Dileğimiz Cadıların Bilgelik Yolu’nda rehberler dahil toplam 16 kadın olmak. Yan yana, aynı göğün ya da çatının altında, en az bir çember deneyimi olan tüm kadınlar davetlidir.

Özel ve acil durumlar haricinde, sabır ve güvenle mevcudiyetinizi sunarak yola devam etmeniz, birlikte inşa edeceğimiz topluluk için çok önemlidir.

Çemberler ile ilgili detaylı bilgiye rehberlerimizden Aysu’nun kolaylaştırıcılık ile ilgili sayfasından ve Kadınlar Şifadır platformundan erişebilirsiniz.

Kalbinizi açın ve yola çıkın. Pusulan kalbinde sana her daim yol gösterecek ve bu yolda asla yalnız olmayacaksın.
Eski bir yolcu
Rahim-Kalp Yolu
Kendini ve hayatını anlamlandırmana, büyümene ve olgunlaşmana destek olabilecek bir yol. Durma dans et!
Janset Kireçkaya
Rahim-Kalp Yolu
Bu yolculuğun vaadi yolun kendisi. Bu yolda belki beklediklerinizi değil ama kendinize çıkan yolda içinize farklı bir açıdan bakmayı, kızkardeşliğin önemini ve hayata dair ipuçları bulacaksınız.
Eski bir yolcu
Rahim-Kalp Yolu

Rehberler

Aysu Erdoğdu Miskbay

Altı yaşından beri okur, yazar, on ikiden beri gezer, çok güler, on sekizden beri dalar, örgütler, kendini bildi bileli çizer, boyar, hayal kurar, şarkı söyler, dans eder ve oynar.

Hala faydasını görüp şükrettiği eğitimler, Hacettepe Çocuk Korosu ve müzikle başladı. ODTÜ’de elektrik-elektronik mühendisliği, dalış ve çeviri, Vlerick Yönetim Okulu’nda genel yönetim ve girişimcilik eğitimlerinin üzerine beden müziği, masal anlatıcılığı ve yaratıcı yazarlık eğitimleri aldı. Anadolu Jam ve Orta Doğu Jami ile başlayan çember, şiddetsiz iletişim ve topluluk oluşturma tecrübeleri, The Way of Council, Silahsız Savaşçılar, Kadınlar Şifadır, ZEGG Forum ve İçsel Doğum eğitim ve pratikleri ile devam etti. Şu anda açıköğretim kültürel miras ve turizm öğrencisi.

Lise yıllarında “Şeytan’dan korkup” bir kenara bıraktığı Tarot’la yolu, yıllar sonra Madrid’de tesadüfen yeniden kesişti. Yedi aylık Latin Amerika seyahatinde yoldaşlarından biri Vahşi Bilinmeyen Tarot destesi oldu. Bugünlerde topluluklara kolaylaştırıcılık, tılsımlı yolculuklara rehberlik yaparak, Ayarsız İyimser ve Sesli Tarot adında iki podcast hazırlayarak, kendini, doğayı ve toplumu keşfi sürmekte.

Sedef Kermen

2000’de MSGSÜ Sahne Dekoru ve Kostümü Bölümü’nden mezun oldu. İstanbul’da yaşıyor ve Giz’li Atölye, Kolektif Mag ve Sanat Psikoterapileri Derneği üyesi olarak kişisel çalışmalarını yürütüyor. Kişisel ve grup sergilerinin yanı sıra bir psikoterapi merkezinde sanat terapisi uygulayıcısı olarak ve MSGSÜ’de öğretim görevlisi olarak çalışmaya devam ediyor.

“Çok uzun zamandır bireysel ifade olanaklarımı araştırdığım ve duygusal yoğunluklarımı aktardığım bir mecra olarak sanat hayatımda ve iyilik halime katkı sağladı. Şimdi topluluk içinde, kafayı taktığım meseleleri, sadece sözün değil sanatın da ifade olanaklarını kullanarak araştırmaya hevesliyim.” diyen Sedef, Aysu ile Sanatla Şiddetsiz İletişim programında, zoomda ekranda tanıştı. Sarıldıkları ilk buluşmalarında içsel tanışıklıklarını fark ettiler ve heyecanlandılar. Çok geçmeden birlikte hayal kurmaya ve paylaşmaya başladılar. Böylece Sedef’in dünyasındaki sanatla terapi uygulamaları, kadın çemberleri, tarot, rüyalar, sembollerle ilişkilenmeye, herkese açılmaya başladı…

Derya Albayrak

Dünyaya okyanuslar ötesinden bir anne ve denizci bir babanın tesirinde keşfetmek için geldi. Kendi kendine öğrenme yolculuğuna başladığından bu yana, farklı coğrafyalarda yeni yaşam kültürlerini araştırıyor. Bu derin araştırma onu çeşitli topluluklar görmeye, insanlık hikâyesinin bütünlüğüne tanık olmaya ve bu alanda sorumluluk almaya yöneltti.

Topluluklar içinde büyümek, yeryüzünün tüm canlılığıyla ilişkide kalmak ruhsal yolculuğunun en değerli rehberleri. İllüstrasyonu, anlamanın ve anlatmanın bir dili olarak keşfetmesi ile Kadınlar Şifadır kitabında derinleşen hikâye örme sanatını hayatına daha yoğun bir şekilde aldı. Şimdilerde kolaylaştırıcı, tasarımcı ve illüstratör olarak, toprakla yakın ilişkide olabileceği bir yaşamın özlemiyle Ege’de bir dağ köyünde yaşıyor. Topluluklara ve dostlarına çeşitli dinleme alanları açıyor.
Yerli olmayı yeniden hatırlarken hikâyeleri pusulası yapıyor.

Armağanlaşma

Hem rehberlerin desteğini onurlandırmak, hem teknik araçlarla yolumuzu desteklemek, hem de çembere finansal kaynaklara erişimleri farklı olan kadınları dahil etmek için 4 farklı yolcu tipi tanımladık. Herkesten aynı miktar parayı vermesini istemek yerine, armağanlaşarak birbirimizi destekleme halini en baştan merkezimize alıyoruz.

Rehberler olarak tüm yolcuları yol boyunca belirttiğimiz araçlarla destekleyeceğiz. Her yolcudan ricamız her dolunay buluşması ve yeniay halleşmesi için mevcudiyetlerini sunmaları. Bununla beraber Haberciler ve Zanaatkarlardan aşağıda belirtildiği gibi ek sorumluluklar almalarını bekliyoruz. Tanrıçalara ise sundukları ek desteğe teşekkür için, bir armağan/araç daha sunuyoruz. Detaylar yolcu tiplerinde.

 

Haberciler

750 TL

Günbegün bize yeni dünyadan haberler sunan, 30 yaşından genç kadınlardır.

Pratik deneyim kazanabilmek için, yolculuk boyunca en emek yoğun çalışan gruptur.

Bahar aylarından itibaren kendi istek, beceri ve ihtiyaçlarını gözeterek, çemberin ortak hayallerinden en az birini gerçekleştirmeleri beklenir.

Çember tarafından %75 bursla desteklenirler.

 

Zanaatkarlar

1500 TL

Günbegün elleriyle eskiyi yeniye ören kadınlardır. Bilinçli olarak seçtikleri pratik ve gelenekleri geçmişten geleceğe taşırlar.

Bahar aylarından itibaren çemberin ortak hayallerini görünür ve duyulur kılma ve bu hayalleri Habercilere iletmeleri beklenir. Habercilerle yakın temasta çalışırlar.

Çember tarafından %50 bursla desteklenirler.

Cadılar

3000 TL

Bu eşiğe geleceğimizi önceden görmüş, duymuş, bilmiş ya da sezmiş kadınlardır.

Onların hayalleri ve çağrıları ile bu yolun tohumu toprağa düşmüş, yağmur sularıyla beslenmiş, tam zamanında çatlamış ve filizlenmiştir.

Tereddüt etmeden tüm zerafetleri ile adım atar ve çembere mevcudiyetlerini armağan ederler.

Tanrıçalar

4500 TL

Zamanın ve yerin ötesine geçebilen koca karılardır. Daha önce de bilgelik yollarından geçmiş ve evlerine geri dönmeyi başarmışlardır. Hatırlamak ve hatırlatmak için yola çıkarlar.

Aysu ile mevsimde bir birlikte Tarot okurlar. İhtiyaç duymadıkları mevsim, bu armağanı bir başka yolcuya sunabilirler.

Çemberi %50 daha fazla ödeme ile desteklerler.

Çemberin ortak hayali nedir?

Bu yola çıktığımızda hangi ortak hayallerimizin canlanacağını ve bunları gerçekleştirmek için atabileceğimiz en küçük adımın ne olduğunu henüz bilmiyoruz. Ancak o an geldiğinde, ihtiyacımız olan her şeyin bizimle olacağına can-ı gönülden inanıyoruz.

"Çağrı geldiğinde, gizemlerle ve endişeli bir titreme ile dolu olsa da, ne anlama geldiğini iliklerinize kadar bilirsiniz. Amacınızı bulmuşsunuz, gücünüzü bulmuşsunuz. Şu anda burada olmanızın bir nedeni var, şu anda bunu okumanızın bir nedeni, çağrıyı duymanızın bir nedeni var. Ve bu zorluk ve kriz zamanında hiçbir şey bu çağrıya kulak vermekten daha önemli değil."
Phyllis Curott
Cadıların Bilgeliği Tarotu

Başvuru Süreci

19.11-10.12 Başvurular

Bu sayfanın sonundaki başvuru formunu doldurarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Cadıların Bilgelik Yolu tamamlandıktan sonra 30’una basacak, yani 07.01.1993 ve sonrasında doğmuş kadınlar, herhangi bir yolcu tipini seçerek başvuru yapabilirler. Yaşı daha büyük kadınların Haberci olarak başvurmamasını rica ediyoruz.

€, $, £ gibi TL’den daha güçlü para birimleri ile gelir elde eden kadınları Tanrıça olarak başvurmaya davet ediyoruz.

Dileğimiz bu yolda 3 Haberci, 3 Zanaatkar, 4 Cadı ve 3 Tanrıça ile birlikte olmak. Her bir yolcu tipi için +2 yedek başvuru alacağız. Eğer başvuru formunda istediğiniz yolcu tipini seçemiyorsanız, o yolcu tipi için başvurular dolmuş ve kapanmıştır.

02.12-19.12 Görüşmeler

Bu yolda her birimiz birbirimizin hayatına, ruhuna dokunacak ve karışacağız; izin verdiğimiz, kalbimizi ve kafamızı açtığımız ölçüde. Bunun hazırlığında rehberler olarak, elimizden geldiğince her alanda çeşitlilik ve dengeyi gözeterek, durup başvurularla demlenecek ve merkezi, kalplerimizi dinleyeceğiz.

Çemberde bizimle olduğunu gördüklerimizi telefon ya da Zoom aracılığıyla görüşmeye davet edeceğiz. Bu sayede sizinle (yeniden) tanışacak, yola koyulma niyetiniz halen canlı mı, yola hazırlanmak için bir şeylere ihtiyacınız var mı soracağız.

Görüşmeleri perşembe ve pazar günleri TR saatiyle 13:00-15:00 arasında gerçekleştireceğiz. Bir görüşme en fazla 30 dk. sürecek.

02.12-31.12 Önkayıt

Görüşmemiz ile “Evet!”ini duyduğumuz yolculardan toplam ödemenin %40’ını bize iletmelerini rica edeceğiz. Ödemeler ile ilgili detaylı bilgiyi başvuru formunda bulabilirsiniz.

01.01-16.01 Yola Hazırlık

Yeni yıldan önce, tüm yolcularımızın çemberde yerini bulmasını diliyoruz. Başvuru formunu dolduran herkesi en geç 31 Aralık’ta bilgilendireceğiz ve 2022’nin ilk günlerinde hep birlikte yola hazırlanacağız.

Bütünün hayrına olsun!

Görseller Danielle Barlow ve Phyllis Curott tarafından yaratılan The Witches’ Wisdom Tarot (Cadıların Bilgelik Tarotu) destesine aittir.