Cadıların Bilgelik Yolu kadınlara özel bir erginlenme yolculuğudur.

2022 boyunca çember, Tarot, sanat ve doğadan güç alarak kendimizde derinleşmek için açılmış bir yoldur.

"Kitaplığımda ya da televizyonumda canlı bir arketip bulamam. Onu ancak kendimde bulabilirim; ortak karanlığın kalbinde yatan bireysellik çekirdeğinde. Ancak birey kalkıp pencereye gidebilir ve perdeleri açıp karanlığa bakabilir. Bazen bunu yapmak için büyük cesaret gerekir. Perdeyi açtığımızda, gecenin içinde ne olduğunu bilemezsiniz. Belki yıldızlar, belki ejderhalar, belki de gizli polis. Belki Tanrı’nın inayeti, belki ölüm korkusu. Hepsi oradadırlar. Hepimiz için."
Ursula K. Le Guin
Kadınlar Rüyalar Ejderhalar

Gözlerimiz geceleri gün ışığında asla göremeyeceğimiz başka renkler görür. Kulaklarımız sessizlikte bir başka duyar. Cadıların Bilgelik Yolu, en karanlık gecelerde durmak, bakmak, dinlemek ve bildiğimizi hatırlamak için yeniden açılıyor. 

Niyetimiz sanatla oynayarak, kendimizle ve birbirimizle daha derin bağlar kurduğumuz güvenli alanlar inşa etmek.

Tarot kartları, arketipler ve kahramanın yolculuğu, müzikten sinemaya, kişisel gelişimden reklamcılığa, bugüne kadar dünyanın pek çok yerinde tekrar tekrar kullanıldı. Peki kadın kahramanın yolculuğu bugünlerde nasıl gidiyor? Erginlenme yolculuğumuzda ayağımıza takılan yerler var mı? Ya da çok sevip sıkıca tutup bırakmadığımız haller, roller, görevler? Kadın olmamızın yolculuğumuza etkisi ve katkısı ne?

Her birimiz kendi hayatımızın kahramanı olarak yolculuğumuza devam ederken, yeniay ve dolunaylarda birlik’te mola verip, pencerelerimizi açıp içeriyi havalandıracağız.

Derin Bağ Kurma

Kahramanın yolculuğundaki adımlar, Tarot’un 22 majör arkanası ile temsil edilir. Bu adımları takip ederek kolektif bilinçdışına bağlanabiliriz. Arketipler üzerinde derinleşerek, düşünce ve davranışlarımızın altında yatan olguların sebeplerini görmeye başlayabiliriz. Böylece arketipler dünyası kendimizi tanımamıza vesile olur.

Bilinmeyenle Hemhal Olma

Arketiplerin hem aydınlık hem de karanlık tarafları vardır. Özellikle arketiplerin karanlık tarafları ile karşılaşmak, farkında olmadığımız, unuttuğumuz, bastırdığımız, gölgede bıraktığımız parçalarımızı görünür kılabilir. Onlarla karşılaşıp tanıma ve bütünleşme hali, kaybettiğimiz hayat enerjimizi geri kazanmamıza yardımcı olabilir.

Spiritüel Büyüme

Her bir arketipin kendine özgü armağanları vardır. Arketiplerle derinleşirken, bu armağanlara her birimizin erişimi olduğunu hatırlamak, bize ummadığımız bir çözüm ve rehberlik sunabilir. Henüz farkına varmadığımız ya da su yüzüne çıkarmaktan çekindiğimiz güçlerimiz, yavaş yavaş görünür ve duyulur olabilir.

Yol Haritası

Tarot kartlarının bize sunduğu haritayı takip ederek, 2022 boyunca 13 yolcuyla yeniaylarda, 11 yolcuyla dolunaylarda buluşup, kendimizi ve birbirimizi daha yakından tanıyacağız.

Her ay, tek bir arketipe odaklanarak, hayatımızda nasıl rol oynadığını fark etme şansımız olacak.

"Peki, neden bir noktada her şeyi geride bırakmayı göze alıp yollara düşüyoruz, onca zahmetle bir sorunun peşine takılıyoruz da, sonunda bilmediğimizi kabul edip olana bitene secde ediyoruz? Şart mıydı bunca yol gitmek, bu kadar zahmete katlanmak? Evet, şarttı; erginlenmek bunu gerektiriyor."
Filiz Telek
Kadınlar Şifadır

Rehberler

Aysu Erdoğdu Miskbay

Altı yaşından beri okur, yazar, on ikiden beri gezer, çok güler, on sekizden beri dalar, örgütler, kendini bildi bileli çizer, boyar, hayal kurar, şarkı söyler, dans eder ve oynar.

Hala faydasını görüp şükrettiği eğitimler, Hacettepe Çocuk Korosu ve müzikle başladı. ODTÜ’de elektrik-elektronik mühendisliği, dalış ve çeviri, Vlerick Yönetim Okulu’nda genel yönetim ve girişimcilik eğitimlerinin üzerine beden müziği, masal anlatıcılığı ve yaratıcı yazarlık eğitimleri aldı. Anadolu Jam ve Orta Doğu Jami ile başlayan çember, şiddetsiz iletişim ve topluluk oluşturma tecrübeleri, The Way of Council, Silahsız Savaşçılar, Kadınlar Şifadır, ZEGG Forum ve İçsel Doğum eğitim ve pratikleri ile devam etti. Şu anda açıköğretim kültürel miras ve turizm öğrencisi.

Lise yıllarında “Şeytan’dan korkup” bir kenara bıraktığı Tarot’la yolu, yıllar sonra Madrid’de tesadüfen yeniden kesişti. Yedi aylık Latin Amerika seyahatinde yoldaşlarından biri Vahşi Bilinmeyen Tarot destesi oldu. Bugünlerde topluluklara kolaylaştırıcılık, tılsımlı yolculuklara rehberlik yaparak, Ayarsız İyimser ve Sesli Tarot adında iki podcast hazırlayarak, kendini, doğayı ve toplumu keşfi sürmekte.

Sedef Kermen

2000’de MSGSÜ Sahne Dekoru ve Kostümü Bölümü’nden mezun oldu. İstanbul’da yaşıyor ve Giz’li Atölye, Kolektif Mag ve Sanat Psikoterapileri Derneği üyesi olarak kişisel çalışmalarını yürütüyor. Kişisel ve grup sergilerinin yanı sıra bir psikoterapi merkezinde sanat terapisi uygulayıcısı olarak ve MSGSÜ’de öğretim görevlisi olarak çalışmaya devam ediyor.

“Çok uzun zamandır bireysel ifade olanaklarımı araştırdığım ve duygusal yoğunluklarımı aktardığım bir mecra olarak sanat hayatımda ve iyilik halime katkı sağladı. Şimdi topluluk içinde, kafayı taktığım meseleleri, sadece sözün değil sanatın da ifade olanaklarını kullanarak araştırmaya hevesliyim.” diyen Sedef, Aysu ile Sanatla Şiddetsiz İletişim programında, zoomda ekranda tanıştı. Sarıldıkları ilk buluşmalarında içsel tanışıklıklarını fark ettiler ve heyecanlandılar. Çok geçmeden birlikte hayal kurmaya ve paylaşmaya başladılar. Böylece Sedef’in dünyasındaki sanatla terapi uygulamaları, kadın çemberleri, tarot, rüyalar, sembollerle ilişkilenmeye, herkese açılmaya başladı…

Derya Albayrak

Dünyaya okyanuslar ötesinden bir anne ve denizci bir babanın tesirinde keşfetmek için geldi. Kendi kendine öğrenme yolculuğuna başladığından bu yana, farklı coğrafyalarda yeni yaşam kültürlerini araştırıyor. Bu derin araştırma onu çeşitli topluluklar görmeye, insanlık hikâyesinin bütünlüğüne tanık olmaya ve bu alanda sorumluluk almaya yöneltti.

Topluluklar içinde büyümek, yeryüzünün tüm canlılığıyla ilişkide kalmak ruhsal yolculuğunun en değerli rehberleri. İllüstrasyonu, anlamanın ve anlatmanın bir dili olarak keşfetmesi ile Kadınlar Şifadır kitabında derinleşen hikâye örme sanatını hayatına daha yoğun bir şekilde aldı. Şimdilerde kolaylaştırıcı, tasarımcı ve illüstratör olarak, toprakla yakın ilişkide olabileceği bir yaşamın özlemiyle Ege’de bir dağ köyünde yaşıyor. Topluluklara ve dostlarına çeşitli dinleme alanları açıyor.
Yerli olmayı yeniden hatırlarken hikâyeleri pusulası yapıyor.

Bütünün hayrına olsun!

Görseller Danielle Barlow ve Phyllis Curott tarafından yaratılan The Witches’ Wisdom Tarot (Cadıların Bilgelik Tarotu) destesine aittir.